Pierścionek lub obrączka powinna być zdejmowana z palca z lekkim oporem kiedy przechodzi przez zgrubienie palca – wtedy komfort noszenia będzie najlepszy i nie zgubimy cennego wyrobu.
Ponadto rozmiar naszego palca może lekko zmieniać się w ciągu dnia ze względu na temperaturę otoczenia lub inne czynniki. W upalne dni miewamy więc lekko spuchnięte dłonie, a w zimnej temperaturze nasze palce się wysmuklają :) Dobrze więc dokonać pomiaru kilka razy w ciągu dnia, lub przynajmniej w warunkach zbliżonych do temperatury pokojowej.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ROZMIARU?
Temperatura ma wpływ na odczucie rozmiaru.
Szerokość szyny pierścionka/obrączki oraz profil wewnętrzny mają wpływ na odczuwalność rozmiaru. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza przy bardzo szerokich obrączkach lub obrączkach o profilu soczewkowym.
Ręka prawa i jej palce mogą nieco się różnić od lewej, dlatego zawsze mierz palec, na którym docelowo będziesz nosić pierścionek/obrączkę.
Zwróć uwagę na rozmiarówkę jaką posługuje się dany projektant/sklep. Dobrze aby była to rozmiarówka europejska.
Nie wszystkie wzory da się łatwo powiększyć / zmniejszyć w przypadku pomyłek gotowym wyrobie. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia - więcej informacji znajdziesz dalej w tekście.
REKOMENDOWANE PRZEZE MNIE METODY POMIARU
Dlaczego rekomendowane? Są po prostu najdokładniejsze i minimalizują ryzyko pomyłek :)
1. ZMIERZENIE PALCA W PRACOWNI JUBILERSKIEJ
Specjalista projektujący biżuterię posłuży się obrączkami miarowymi w celu ustalenia rozmiaru palca. Może też posłużyć się ryglem miarowym w celu ustalenia rozmiaru pierścionka, który przyniosłeś/aś na wzór do pracowni projektowej.
W mojej pracowni masz taką opcję, doradzę Ci przy wyborze rozmiaru :) Możesz też wypożyczyć miarki, jeśli nie masz możliwości odwiedzenia mnie w pracowni.
Ciekawą możliwością jest technologia 3D, w jakiej pracuję. Pozwala na szybkie wydrukowanie prototypu wyrobu i ponoszenie go w celu weryfikacji wygody oraz jego rozmiaru. W ten sposób można także zweryfikować proporcje (wierz mi, na ekranie ma się nieco inne odczucia jeśli oglądasz wizualizację w powiększeniu😊 )
Wydruk 3D
2. WIZYTA W SALONIE JUBILERSKIM
Mierząc wyroby w salonie z pewnością dopasujesz rozmiar palca i preferowaną szerokość Twojej obrączki/ pierścionka.
ALTERNATYWY
3. MIERZENIE ZA POMOCĄ MIAREK
Istnieją gotowe miarki do zmierzenia rozmiaru palca, które są ogólnodostępne na popularnych platformach sprzedażowych. Jednak paski mogą się wyginać, odczucia będą inne niż w metalu. Można więc w przybliżeniu określić rozmiar, ale najlepiej go jeszcze potwierdzić.
4. ZMIERZENIE ŚREDNICY SUWMIARKĄ
Możesz dokonać wewnętrznego pomiaru średnicy pierścionka, koniecznie kilka razy w różnym ułożeniu, ponieważ pierścionki czasem deformują się podczas użytkowania ( i zamiast koła mogę przybrać formę bardziej elipsy 😮- zwłaszcza jeśli szyna jest cienka ). Jednak właśnie ze względu na deformację zalecałabym potwierdzenie rozmiaru.
5. WYWIAD
W przypadku zaręczyn lub chęci zrobienia niespodzianki o rozmiar palca przyszłej wybranki możesz zapytać jej mamę lub przyjaciółkę. Czasami posiadają takie cenne informacje lub pomogą dyskretnie je zdobyć. Jednak nie gwarantuję tej metody 😅, ponieważ zależy ona od kompetencji i wiedzy osób trzecich 😃
A CO W PRZYPADKU POMYŁEK?
Pierścionek lub obrączkę zazwyczaj można zmniejszyć lub powiększyć o 1 - 3 rozmiary w zależności od wzoru i nie jest to droga usługa.
Jednak należy pamiętać że nie wszystkie wzory będą możliwe do powiększenia w gotowym wyrobie, zwłaszcza z kamieniami oprawionymi dookoła szyny. Kłopotliwe są też wzory ażurowe.
Warto więc zwrócić na to uwagę podczas wyboru i doradzić się przed zakupem. Pomocne może się okazać w tym wypadku zmierzenie wyrobu przed oprawą kamieni lub wydrukowanie prototypu celem weryfikacji - w przypadku tego typu wzorów rekomenduję te metody aby dopasować rozmiar.
Comments